Pages

27 aprilie 2015

Finala Cupei României 1958. Progresul București - Știința Timișoara

La 6 Iulie 1958 arbitrul Solomon Segal fluiera startul partidei Progresul București – Știinta Tmișoara. 40000 de spectatori sunt prezenți pe stadionul 23 August la finala Cupei Romaniei.[i] Favoriți? Progresul!  Asta doar pe hârtie... În minutul 37 Cadariu înscrie singurul gol al finalei. Asaltul echipei din Cotroceni și bara lui Ozon din ultimele minute numai reușesc să schimbe soarta jocului. Primul trofeu al echipei de pe Bega este câștigat la București. Echipa din Dr. Staicovici mai avea de așteptat înca doi ani până la câștigarea primului și singurului trofeu din istorie. Pentru majoritate surpriza câștigării cupei de către Poli, a fost destul de mare. De ce ?

Fotbal la mica înțelegere

Sezonul 1957/58 a fost cel mai echilibrat din istoria primei divizii româneşti. În clasamentul final, echipele de pe podium aveau toate 27 de puncte, fiind despărţite de golaveraj, în timp ce alte două formaţii au acumulat 26 de puncte. Ştiinţa Timişoara a încheiat acel campionat pe locul trei, după Petrolul Ploieşti şi CCA (acum Steaua).
Pe 15 Iunie 1958 bancarii pierd la Ploiești iar speranța câștigării primului titlu din istorie dispare.[ii] În ultima etapă Timișoara încă spera. Mai aveau de jucat 3 restanțe cu Petrolul, Progresul și Steagul Roșu Brașov. Petrolul pierde la Timișoara cu 1-0 iar în acele zile calculele algebrice devin principalul hobby în Banat.
Ilie Gârleanu juca extremă dreapta la Ştiinţa în acea perioadă. "Am încercat atunci o şmecherie, dar tocmai din acest motiv am ratat titlul. Tavi Brânzei era foarte bun prieten cu Ozon, centru atacant la Progresul. Alţii erau prieteni cu Oaidă, extrema dreaptă. Amândoi erau jucători de echipă naţională. Au încercat să facă o înţelegere, dar nu pe bani. Noi aveam certitudinea că putem câştiga la Braşov, cu Steagul Roşu, în ultima etapă, însă pe Progresul nu ştiam dacă putem să-i batem la Bucureşti, în penultima. "[iii]

Cacealmaua

Ozon i-a spus lui Tavi: «Băi, hai să aranjăm jocul! Voi să ne bateţi şi să câştigaţi titlul, iar Cupa să ne-o daţi nouă». Şi am căzut la pace cu Ozon şi eram foarte liniştiţi. Începe meciul, în minutul 1, Ozon scapă şi dă gol. Trec vreo cinci minute, Oaidă scapă pe extrema dreaptă, iar gol, 2-0. Apoi l-am auzit pe Brânzei cum îi strigă lui Ozon: «Idiotule, escrocule, te distrug!» Aşa că Tavi Brânzei nu a mai jucat stopper, ci a alergat tot meciul după Ozon să-l plesnească. A mai dat un gol Smărăndescu, 3-0, şi după pauză ne-am prăbuşit, ne-au mai dat patru şi am pierdut titlul la golaveraj". Ştiinţa a pierdut, aşadar, cu un incredibil 0-7. Şi-a stricat şi golaverajul, astfel că a terminat pe locul trei, chiar dacă a învins apoi cu 1-0 la Braşov şi a încheiat la egalitate de puncte cu Petrolul şi CCA.[iv]
Șutul lui Cadariu a pecetluit soarta partidei...

La zece zile timişorenii s-au răzbunat însă pe Progresul în finala Cupei. Deși suporterii bancari au venit pregătiți pentru  sărbătoare, următorul filmuleț i-a surprins în alte ipostaze pe durata partidei.

Dezamăgirea a fost foarte mare, mai ales după ratarea titlului la Ploiești dar consolarea suporterilor părtași la eșecul din 1958 va avea loc 2 ani mai târziu...