Pages

14 ianuarie 2016

Finala Cupei României 2003. F.C. Național București - Dinamo București

În ultimul act al Cupei României, la 31 Mai 2003, Dinamo și F.C. Național veneau să lupte nu doar pentru adjudecarea trofeului ci și pentru un loc de Cupa UEFA. [1]

Cele două echipe s-au mai întalnit până atunci, în alte faze ale competiției de patru ori.
În 1967, în optimi, F.C. Național (pe atunci Progresul) a învins-o pe Dinamo cu 1-0. În 1969, în semifinale, Dinamo a dispus de Progresul cu 4-3, după prelungiri. În 1994, în optimi, Dinamo a învins cu 2-0, iar în 1997, în semifinale, F.C. Național a câștigat în fața grupării din Șoseaua Ștefan cel Mare cu scorul de 2-1.[2]

În tribunele stadionului "Național" au luat loc peste 25.000 de spectatori, care au contribuit la crearea unei atmosfere incendiare, ca pe marile stadioane europene. Înaintea începerii partidei, conducerea lui F.C. Național i-a înmânat lui Dan Petrescu un buchet de flori și o Cupă cu prilejul ultimului său joc, înaintea retragerii din activitate.[3]

Deși mass-media nu se aștepta, ca de obicei, suporterii bancarilor s-au mobilizat și au încercat să fie alături de  favoriții lor. Iată declarația unui suporter  prezent la acea finală: După ce în 2002 am jucat pentru titlu până în ultima etapă, calificarea în finala cupei din 2003 ne oferea șansa revanșei, adversar direct fiind tot Dinamo. Noi, suporterii bancari, aveam senzaţia că echipa noastră e mereu acolo sus. O senzaţie aşa îndepărtată astăzi... Finala s-a jucat pe stadionul Lia Manoliu, şi atmosfera a fost de mare meci. La intrare, la poarta dinspre B-dul Basarabia am putut vedea mulţi suporteri bancari, mai mulţi decât la oricare alt meci din ultimii nu mai ştiu câţi ani. Ciudat public boem are echipa noastră, unii suporteri vin la stadin doar odată la câţiva ani, cu ocazia meciurilor importante. Cu siguranţă, toată lumea a sperat că vom câştiga. Aveam o echipă cu multe nume importante, la fel ca în 2002. În stadion, suporterii Progresului, desigur, mult mai puţin numeroşi decât ai lui Dinamo, au ocupat aproape două sectoare din peluză. În jur de 1000 de oameni au alcătuit o galerie ad-hoc, care din păcate nu s-a remarcat prea mult prin scandări. Dinamo a marcat repede un super-gol pe la jumătatea primei reprize şi echipa noastră nu a mai reuşit să egaleze. După meci, fiecare a pornit dezamăgit către casă, cu senzaţia aceea că parcă suntem echipa blestemată să iasă mereu pe locul 2…

Într-adevăr, elevii lui Ioan Andone au dominat clar prima parte a întâlnirii iar la prima fază cu adevărat periculoasă, în minutul 30, au reușit să înscrie grație "eurogolului" lui Iulian Tameș. Golul i-a dezlănțuit apoi pe "alb-roșii", care până la pauză au ratat desprinderea la sutul lui Florentin Petre și la reluarea cu capul a lui Tameș.

Repriza secundă a arătat cu totul altfel, bancarii ieșind de la cabine cu un alt apetit ofensiv. Asta s-a datorat, în primul rând, introducerii pe teren a lui Sergiu Radu care l-a sprijinit în atac pe bosniacul Mitrovici. Ocaziile au început să apară la poarta dinamovistă, dar Caramarin și Gigel Coman nu au găsit spatiul porții cu șuturi din afara careului. În minutul 61 totul părea năruit pentru elevii lui Walter Zenga, după ce arbitrul francez Alain Sars l-a eliminat pe Olah, pentru o intrare dură asupra lui Barcăuan.
 Egalitatea
pe teren s-a restabilit însă destul de repede, același Barcăuan primind, la rândul său, al doilea galben în urma unei intrări din spate la Petre Marin. Într-un duel de zece contra zece, Naționalul a fost echipa mai periculsă și a dominat net finalul de meci.Dan Petrescu a irosit în două rânduri șansa de a marca, în ultimul joc al carierei, trăgând de două ori în portarul Tudor. În disperare de cauză, Walter Zenga l-a aruncat în luptă pe atacantul Iacob, care avea să irosească în minutele de prelungire cea mai mare ocazie a partidei, reluând de la numai patru metri în portarul Tudor.

Din păcate nimic nu a mai putut fi schimbat iar toată suflarea bleu-albastră se vedea pentru a nenumărata oară vitregită de obținerea unui trofeu...